Onkologiniai susirgimai šiuo metu pirmauja tarp neinfekcinių patologijų. Pastaruoju dešimtmečiu pastebimas onkologinių ligų skaičiaus augimas. Kai kurie vėžio tipai pasitaiko dažniau už kitus. Prieš penkiasdešimt metų buvo atrastas būdas nustatyti vėžį, tiriant biomolekules, siejamas su vėžio augimu, kurios gavo vėžio žymenų pavadinimą. Protoonkogenų ir antionkogenų atradimas, jų struktūrų ir funkcinio aktyvumo tyrimų tobulinimas, sukūrė pamatus vėžio DNR diagnostikai.

Molekulinių genetinių vėžio žymenų testavimas numato DNR protoonkogenų ir antionkogenų defektų ir jų funkcinio aktyvumo nustatymą, naudojant laboratorines technologijas. Genetiniai tyrimai leidžia atsekti vienų ar kitų onkogenų ar antionkogenų įtaką transformuotų ląstelių atsiradimui, vėžio ląstelių formavimui, progresavimui, reakcijai į terapiją ir atitinkamai sudaryti prognozes. Paveldimos vėžio formos sudaro 5 procentus visų vėžinių susirgimų. Išanalizavus onkologinių susirgimų struktūrą šeimose su padidinta rizika, paaiškėjo, kad dažniausiai paveldimas polinkis į auglius, besiformuojančius tam tikros kilmės audinyje . Retai pastebima paveldima rizika sirgti skirtingo audinio augliais. Piktybinio fenotipo formavimui reikalingos 6-9 nepriklausomos onkogenų mutacijos. Esant šeimoje paveldimai vėžio formai, kelias piktybinių navikų link tampa vienu žingsniu trumpesnis.

Didžioji dalis piktybinių auglių atsiranda sporadiškai, transformacija paliečia vieną ar kelias somatines ląsteles. Laboratorinių tyrimų metu pavienių ląstelių pirminis patikrinimas gali būti įgyvendintas ištyrus biomedžiagą (kraujas, audinio ląstelės ir kt.) ir patikrinus ar joje nėra onkogenų ir pažeistų antionkogenų. Geno KRas mutacijos nustatymas leidžia tiksliai nustatyti piktybinį auglį, kurio lokalizacija gali būti nustatyta remiantis duomenimis apie konkretaus paciento sveikatos būklę. Egzistuoja daugybė ne tokių vienareikšmių rodiklių kaip KRas, kurie įrodo polinkį sirgti onkologinėmis ligomis. Toks nevienareikšmiškumas sąlygotas tuo, kad piktybinių darinių atsiradimui reikalingas abiejų supresoriaus alelių pažeidimas. Jei defektas aptinkamas tik viename supresoriaus alelyje, formuojasi ląstelė, kuri gali sukelti audinio, kuriame yra didelė tikimybė formuotis vėžio ląstelėms, hiperplaziją.

Esant piktybiniam dariniui, savalaikė ir racionali diagnostika leidžia pasirinkti efektyviausią gydymo schemą. Šis būdas remiasi savybėmis, kuriomis pasižymi auglys, o tiksliau jo savybe augti iš vieno labiausiai piktybinio ląstelės klono. Tam tikroms auglių rūšims būdingi protoonkogenų ir antionkogenų struktūrų sutrikimai, įvairiu eiliškumu atsirandantys auglio židinyje. Šių sutrikimų spektras, sudarytas testuojant būdingus tam tikram augliui onkogenetinius defektus, leidžia sukurti piktybinio darinio molekulinį portretą. Molekulinio fenotipo nustatymas leidžia parinkti geriausią terapiją ir prognozuoti jos efektyvumą. DNR žymenų identifikavimas terapeutinių medžiagų pagalba leidžia sukurti agresyviausią terpę nuo pat ligos diagnozavimo. Cheminių preparatų mažas efektyvumas gali būti sąlygotas genų ekspresija, kurios produktai nulemia atsparumą vaistams. Tai auglio ląstelių populiacijos neimlumas visai eilei cheminių preparatų su skirtinga chemine struktūra ir skirtingu poveikiu ląstelėms tuo pačiu metu. Tai stipriai apsunkina gydymo procesą.

Diagnostika remiasi tų genų struktūrų testavimu, kurių nepakankamas RNR produktų aktyvumas reikalingas veikiančio cheminio, fizinio ar biologinio kancerogeno onkogeninių savybių įgyvendinimui. Skirtingų žmonių genų ir RNR produktų reguliavimas, aktyvumas ir kitos charakteristikos, kurios nulemia žmogaus metabolizmo ypatumus, skiriasi. Atskiros tam tikro geno ar RNR produkto polimorfinės formos, kurias galima aptikti žmogaus ląstelėse, yra susijusios su padidinta vėžio rizikos tikimybe. Polimorfinių formų genetiniai tyrimai, lemiantys polinki sirgti vėžiniais susirgimais, yra viena aktualiausių genetinių tyrimų krypčių. Testavimo rezultatai gali būti panaudoti efektyviam gydymui.

Darbo valandos

Mūsų pagalbos linija
veikia 8 valandas per parą

Pirm. - Penkt.: 9:00 - 17:00
Savaitgalis: Nedirbame

Pagalba gyvai

map
Vilnius: +370 5 2752600
Kaunas: +370 37 788503 
infodnr