Šunų paveldėtų bruožų DNR tyrimas DOG006

Šunų paveldėtų bruožų DNR tyrimas
219,00 €

Mūsų veterinarijos skyrius siūlo greitą ir visiems prieinamą šių paveldėtų bruožų DNR tyrimą. Mūsų MTEP padalinio mokslininkai bendradarbiauja su pirmaujančiais šio sektoriaus tyrėjais, siekdami sukurti, patvirtinti ir pasiūlyti daugiau naminių gyvūnėlių veisėjams bei savininkams svarbių tyrimų variantų.

Dėmesio! Tyrimo kaina yra už vieną iš žemiau įvardintų tyrimų.

DNR kailio spalvos tyrimas
Kailio spalvos tyrimai atliekami labradoro retriveriams, labradudeliams, pudeliams, niūfaundlendams, anglų springerspanieliams, dalmatinams ir kurtsharams.

Valų korgių pembrukų kailio ilgo tyrimas
Šis tyrimas nustato tiek nešiotojų, tiek paveiktų korgių šio nepageidaujamo bruožo genotipus.

Kailio ilgio, kailio garbanotumo ir ilgesnio snukio kailio tyrimai
Atliekami daugeliui veislių.

Vipetų DNR mutacijos tyrimas
Šis DNR tyrimas nustato, ar šuo turi genetinę mutaciją, susijusią su miostatino kiekio trūkumu.

Natūraliai susiformavusių trumpauodegių tyrimas
Nustačius fenotipiniu atžvilgiu trumpauodegių šunų genotipus, klientas gali tiksliai sužinoti, ar gyvūnas yra (genetiniu atžvilgiu) natūraliai susiformavęs trumpauodegis, ar jo uodega buvo dirbtinai nukirpta.

Šunų kailio spalvos DNR tyrimas

Mūsų veterinarijos skyrius siūlo kelių šunų veislių kailio spalvos genotipų DNR tyrimą. Sužinoję tėvų kailio spalvos genotipą, klientai gali tiksliau prognozuoti būsimų palikuonių kailio spalvą. Veisėjai gali pasinaudoti DNR tyrimais kaip efektyvesnio poravimo valdymo priemone ir priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus.

DNR mėginiai gali būti lengvai paimti namuose, pasitelkiant specialius skruostų tamponus, kurie pridedami prie Jūsų DNR mėginių paėmimo rinkinio.

Gali būti tiriama BET KOKIO amžiaus šunų DNR.

Detali kiekvieno tirto šuns DNR ataskaita bus išsiųsta per 10 darbo dienų nuo mėginių gavimo dienos. Rezultatų santrauka bus išsiųsta DNR tyrimų užbaigimo dieną.

Kailio spalvos DNR tyrimo variantai yra tokie:

E Locus (tiriamas DNR žymuo – R306ter)

Dažniausiai naudojamas Juodos (dominuojančios) ir Geltonos (recesyvinės) spalvos genų santykiui nustatyti. ee genotipas lemia geltonos spalvos fenotipą. (Šiuo atveju „Geltona“ gali reikšti pačias įvairiausias šviesias spalvas, įskaitant oranžinės, raudonos, kreminės ir baltos spalvos atspalvius).

Galimi genotipai:

 • EE – nėra geltonos spalvos geno;
 • Ee – geltonos spalvos geno nešiotojas;
 • ee – geltonos spalvos fenotipas.

B Locus (tiriamas DNR žymuo – S41C, P345Pel, Q331X)
Siejamas su šokoladinės spalvos (taip pat dažnai vadinamos ruda spalva) geno egzistavimu. bb genotipas paprastai lemia geltonos spalvos geno nešiotojų šokoladinės spalvos kailio fenotipą ir šviesiai rudą nosį.

Galimi genotipai:

 • BB – nėra rudos spalvos geno;
 • Bb – rudos spalvos geno nešiotojas;
 • Bb2 – rudos spalvos geno nešiotojas;
 • bb – rudos spalvos fenotipas.

Pavyzdžiui, labradoro retriverių atveju yra pripažįstami 3 kailio spalvos fenotipai (kuriuos galima pamatyti): Juodos, Geltonos ir Šokoladinės spalvos. Tačiau yra 9 galimi E ir B lokuso genotipai (kurių yra neįmanoma atskirti vizualiai), todėl iš viso egzistuoja 81 galima veisimo kombinacija.

 • Juodas kailis: 4 galimi genotipai – EEBB(geltona su paslėpta juoda spalva), EeBB (juoda su paslėpta geltona spalva), EEBb(juoda su paslėpta šokoladine spalva), EeBb (juoda su paslėpta geltona ir šokoladine spalvomis).
 • Geltonas kailis: 3 galimi genotipai – eeBB (geltona su paslėpta juoda spalva) , eeBb (geltona su paslėpta juoda ir šokoladine spalvomis) , eebb (geltona su paslėpta šokoladine spalva – šunys turi šviesiai rudas nosis).
 • Šokoladinės spalvos kailis: 2 galimi genotipai – Eebb (šokoladinė spalva be jokios paslėptos spalvos), Eebb (šokoladinė spalva su paslėpta geltona spalva).

D Locus (tiriamas DNR žymuo – C.22G>A)
Kai D yra dominuojantis alelis, su grynų Juodos ir Rudos spalvų „atskiedimu“ arba pašviesėjimu susijęs dd genotipas lemia spalvų pašviesėjimą.

Galimi genotipai:

 • DD – nėra pašviesėjusios spalvos geno;
 • Dd – pašviesėjusios spalvos geno nešiotojas;
 • dd – pašviesėjusios spalvos fenotipas.

Em Locus (tiriamas DNR žymuo – – M264V) 
Šis alelis leidžia kurį laiką jungtis agouti baltymams (ASIP), o tai lemia gelsvai rudo/raudono pigmento išsiskyrimą kūno paviršiuje ir melanocitus stimuliuojančio hormono gamybą snukio srityje. Šunims, kurių kailis yra juodas, rudas arba mėlynas, nėra būdinga snukio „kauke“, kurios spalva skiriasi nuo bendros kailio spalvos. „Kaukė“ yra paveldima kaip dominuojantis bruožas.  

Galimi genotipai:

 • EmEm – šuo turi „kaukę“ ir 2 dominuojančio alelio kopijas;
 • EmEx– šuo turi „kaukę“ ir turi 1 dominuojantį bei 1 recesyvinį alelį;
 • ExEx– šuo neturi „kaukės“ ir turi 2 recesyvinis alelius.

KB Locus (tiriamas DNR žymuo – – G23del)
KB yra atsakingas už grynų spalvų perteikimą dominuojančio alelio forma (KB). Jo homozigotinė recesyvinė forma (ky) lemia agouti (a-locus) spalvas.

Galimi genotipai:

KBKB – 2 dominuojančio alelio kopijos;

KBky – 1 dominuojančio alelio kopija ir 1 normalaus (laukinio) alelio kopija;

kyky – 2 normalaus (laukinio) alelio kopijos.

ay Locus (tiriamas DNR žymuo – A82S)
Šis agouti alelis lemia gelsvai rudą tokių veislių kaip mopsas spalvą, ar juodą tokių veislių kaip kolis spalvą.

Galimi genotipai:

 • ayay – 2 gelsvai rudos/juodos spalvos alelio kopijos;
 • ayaw – 1 gelsvai rudos/juodos spalvos alelio kopija ir 1 ne gelsvai rudos/juodos spalvos alelio kopija;
 • awaw – 2 ne gelsvai rudos/juodos spalvos alelio kopijos.

a Locus (tiriamas DNR žymuo – R96C)
Šis agouti alelis lemia recesyvinį juodos spalvos geną. Jo homozigotine forma aa lemia recesyvinį juodą tokių veislių kaip vokiečių aviganis kailį.

Galimi genotipai:

aa – 2 recesyvinio juodos spalvos alelio kopijos;

aax – 1 recesyvinio juodos spalvos alelio kopija ir 1 nerecesyvinio juodos spalvos alelio kopija;

axax – 2 ne recesyvinio juodos spalvos alelio kopijos.

S Locus (tiriamas DNR žymuo – daugiau informacijos apie MITF: Schmutz S, TG Berryere and DL Dreger. MITF and white spotting in dogs: a population study. Journal of Heredity 2009, 100 (1 papild.):S66-S74.)

Šis alelis yra susijęs su kelių šunų veislių, tarp kurių gali būti pastebimi šie modeliai, kailio margumu, dviejų spalvų kailiu ar atsitiktinėmis baltomis kailio dėmėmis. Paveldėjimas ir forma gali skirtis, priklausomai nuo veislės. Pavyzdžiui, genas yra dažniausiai recesyvinio pobūdžio, tačiau kai kurių veislių, tokių kaip kolis, dogas, italų kurtas, Šetlando aviganis, bokseris ir bulterjeras, atveju, gyvūnas, turintis 1 margo alelio kopiją, gali pasižymėti nestipriai margu kailiu.

Galimi genotipai:

NN – 2 ne margo alelio kopijos;

N/S – 1 ne margo alelio kopija ir 1 margo alelio kopija;

S/S – 2 margo alelio kopijos.

at Locus (tiriamas DNR žymuo – daugiau informacijos apie ASIP: Schmutz S and DL Dreger. A SINE Insertion Causes the Black-and-Tan and Saddle Tan Phenotypes in Domestic Dogs. Journal of Heredity 2011, 102(S1):S11-S18.)

Šis spalvos alelis lemia tokių visuotinai žinomų fenotipų kaip „įrudis“, „vienos spalvos kailis su aiškiai išreikštomis kitos spalvos dėmėmis“ ir „trispalvis“ susiformavimą kelių skirtingų veislių šunų atveju. Paveldėjimas ir forma gali skirtis, priklausomai nuo veislės.

Galimi genotipai:

awaw – 2 ne įrudžio alelio kopijos;

awat - 1 ne įrudžio alelio kopija ir 1 įrudžio alelio kopija;

atat - 2 įrudžio alelio kopijos.

Naujiena: Valų korgių pembrukų kailio ilgio genotipų DNR tyrimas

Pagal Amerikos šunų klubo standartus, Valų korgių pembrukų veislės kailio ilgio standartas yra apibrėžiamas taip:

„Rimtas neatitikimas – tai itin ilgas kailis su ilgais plaukais ausų, krūtinės, kojų ir pėdų, papilvės bei pasturgalio srityje. Apkirpus tokį kailį, jis netampa priimtinu. Korgio kailis neturėtų būti kerpamas; leidžiama tik šiek tiek patrumpinti kailį pėdų srityje, ir, pageidaujant, pašalinti ūsus.”

Šio naujo tyrimo tikslas yra tiksliai nustatyti kailio ilgio genotipus. Veisėjai gali pasinaudoti DNR tyrimais kaip efektyvesnio poravimo valdymo priemone ir priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus.

Šio tyrimo metu nustatomi 3 galimi genotipai:

 1. Sveikas (individas turi 2 normalaus alelio kopijas);
 2. Nešiotojas (individas turi 1 normalaus alelio kopiją ir 1 ilgo kailio mutacijos kopiją);
 3. Mutacijos paveiktas (individas turi 2 ilgo kailio mutacijos kopijas).

Ilgas kailis yra paveldimas autosominis recesyvinis bruožas, todėl šunys, kurie yra ilgo kailio mutacijos nešiotojai, patys atrodys normalaus (trumpo) plauko, tačiau 50 % atvejų greičiausiai perduos šią mutaciją savo palikuonims.

 • DNR mėginiai gali būti lengvai paimti namuose, pasitelkiant specialius skruostų tamponus, kurie pridedami prie jūsų DNR mėginių paėmimo rinkinio. 
 • Gali būti tiriama BET KOKIO amžiaus šunų DNR.
 • Detali kiekvieno tirto šuns DNR ataskaita bus išsiųsta per 10 darbo dienų nuo mėginių gavimo dienos. Rezultatai taip pat gali būti siunčiami ir elektroniniu paštu, siekiant išvengti bet kokio galimo įprastinių pašto paslaugų vėlavimo.

Šuns kailio ilgio, kailio garbanotumo ir ilgesnio snukio kailio DNR tyrimai

Mūsų veterinarijos skyrius siūlo kelių šunų veislių įvairaus kailio ilgio ir tekstūros genotipų DNR tyrimą. Sužinoję tikslius tėvų genotipus, klientai gali tiksliau prognozuoti šių skirtingų fenotipų perdavimo ateities kartoms galimybę. Veisėjai gali pasinaudoti DNR tyrimais kaip efektyvesnio poravimo valdymo priemone ir priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus.

DNR mėginiai gali būti lengvai paimti namuose, pasitelkiant specialius skruostų tamponus, kurie pridedami prie Jūsų DNR mėginių paėmimo rinkinio.

Gali būti tiriama BET KOKIO amžiaus šunų DNR.

Detali kiekvieno tirto šuns DNR ataskaita bus išsiųsta per 10 darbo dienų nuo mėginių gavimo dienos. Rezultatų santrauka bus išsiųsta DNR tyrimų užbaigimo dieną.

DNR tyrimas leidžia ištirti šiuos aspektus:

Kailio ilgis (tiriamas DNR žymuo – FGF5) Ilgas šunų kailis yra paveldimas autosominis recesyvinis požymis. Todėl šunys, kurie yra ilgo kailio mutacijos nešiotojai, patys atrodys normalaus (trumpo) plauko, tačiau 50 % atvejų greičiausiai perduos šią mutaciją savo palikuonims. Veislės, kurias šiuo metu galime ištirti:

 • Aliaskos malamutas;
 • Bulmastifas;
 • Čihuahua;
 • Valų korgis kardiganas;
 • Taksas;
 • Dalmatinas;
 • Vokiečių aviganis;
 • Labradoro retriveris;
 • Mastifas;
 • Norfolko terjeras;
 • Norvidžo terjeras;
 • Valų korgis pembrukas;
 • Rotveileris;
 • Šiperkas;
 • Šiba inu;
 • Trumpaplaukis Veimaro paukštšunis.

Kailio garbanotumas (tiriamas DNR žymuo – KRT71) Garbanotumas yra paveldimas autosominis dominuojantis požymis. Todėl šunys, kurie turi tik 1garbanoto kailio alelio kopiją, patys turės garbanotą kailį, tačiau 50% atvejų greičiausiai perduos negarbanoto kailio alelį savo palikuonims.

Ilgesnis šuns snukio kailis (tiriamas DNR žymuo – RSPO2) Ilgesnis šuns snukio kailis paprastai yra pastebimas šiurkščiaplaukių šunų ūsų ir antakių srityje. Kaip ir garbanuotumas, toks ilgesnis snukio kailis taip pat yra paveldimas autosominis dominuojantis požymis. Todėl šunys, kurie turi tik 1 ilgesnio snukio kailio alelio kopiją, patys pasižymės ilgesniu kailiu šiose srityje, tačiau 50% atvejų greičiausiai perduos trumpo snukio kailio alelį savo palikuonims.

Vipetų DNR mutacijos tyrimas

Mūsų veterinarijos skyrius džiaugiasi galėdamas veisėjams pasiūlyti greitą, prieinamą ir patikimą DNR tyrimą, skirtą skirtingiems miostatino kiekio trūkumo genotipams nustatyti. Veisėjai gali pasinaudoti DNR tyrimais kaip efektyvesnio poravimo valdymo priemone ir priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus.

Šis vipetų tarpe pastebimas miostatino kiekio trūkumas yra paveldimas autosominis recesyvinis požymis, kuris lemia stiprų 2 mutacijos kopijas turinčių šunų raumenų masės padidėjimą.

Šunys, kurie turi tik 1 mutacijos kopiją, fenotipiniu atžvilgiu atrodo įprastai, tačiau pasižymi geresniais fiziniais gebėjimais. Mutacijos nešiotojas taip pat 50% atvejų greičiausiai perduos šią miostatino kiekio trūkumo mutaciją, todėl paprastai 25% mutacijos nešiotojo palikuonių pasižymi šiuo sutrikimu.

Egzistuoja 3 patvirtinti vipetų miostatino kiekio trūkumo genotipai:

 1. Sveikas (individas turi 2 normalaus alelio kopijas ir atrodo normalus);
 2. Nešiotojas (individas turi 1 normalaus alelio kopiją ir 1 miostatino kiekio trūkumo mutacijos kopiją bei atrodo normalus);
 3. Mutacijos paveiktas (individas turi 2 miostatino kiekio trūkumo mutacijos kopijas ir pasižymi didesne raumenų mase).

Svarbiausi šio naujo tyrimo aspektai:

 • DNR mėginiai gali būti lengvai paimti namuose, pasitelkiant specialius skruostų tamponus, kurie pridedami prie Jūsų DNR mėginių paėmimo rinkinio.
 • Gali būti tiriama BET KOKIO amžiaus šunų DNR.
 • DNR rezultatai bus išsiųsti paprastu ir elektroniniu paštu per 10 darbo dienų nuo mėginių gavimo dienos.

Natūraliai susiformavusių trumpauodegių šunų DNR tyrimas

Mūsų veterinarijos skyrius siūlo natūraliai susiformavusių trumpauodegių šunų DNRtyrimą kelių veislių šunims. Nustačius fenotipiniu atžvilgiu trumpauodegių šunų genotipus, klientas gali tiksliai sužinoti, ar gyvūnas yra (genetiniu atžvilgiu) natūraliai susiformavęs trumpauodegis, ar jo uodega buvo dirbtinai nukirpta.

Veisėjai gali pasinaudoti DNR tyrimais kaip efektyvesnio poravimo valdymo priemone ir priimti labiau pagrįstus atrankos sprendimus.

DNR mėginiai gali būti lengvai paimti namuose, pasitelkiant specialius skruostų tamponus, kurie pridedami prie Jūsų DNR mėginių paėmimo rinkinio.

Gali būti tiriama BET KOKIO amžiaus šunų DNR.

Detali kiekvieno tirto šuns DNR ataskaita bus išsiųsta per 10 darbo dienų nuo mėginių gavimo dienos. Rezultatų santrauka bus išsiųsta DNR tyrimų užbaigimo dieną.

Natūraliai susiformavusi trumpa šunsuodega (tiriamas DNR žymuo – T geno mutacija C189G)Natūraliai susiformavusi trumpa šunsuodegayrapaveldimas autosominis dominuojantis požymis. Šunys, kurie turi 2 normalias geno kopijas, pasižymi ilga uodega (arba, tuo atveju jei jie pasižymi trumpa uodega, ji buvo dirbtinai nukirpta). Tie šunys, kurie turi 1 normalią kopiją ir 1 C189G mutacijos kopiją yra genetiniu atžvilgiu laikomi trumpauodegiais.

Manoma, kad 2 C189G mutacijos kopijas turinčio gyvūno gyvenimo trukmė yra trumpa.

Kai kurios veislės, kurias šiuo metu galime ištirti:

 • Australų aviganis;
 • Austrų pinčeris;
 • Australų trumpauodegis aviganis;
 • Burbonų brakas;
 • Brazilijų terjeras;
 • Bretonės spanielis;
 • Katahulos leopardinis šuo;
 • Kroatijos aviganis;
 • Danų/švedų fermerių šuo;
 • Džeko Raselo terjeras;
 • Karelų lokinis šuo;
 • Mudis;
 • Valų korgis pembrukas;
 • Lenkų žemumų aviganis;
 • Pirėnų aviganis;
 • Prancūzų brakas;
 • Šiperkas;
 • Ispanų vandens šuo;
 • Švedijos valhundas.

Darbo valandos

Mūsų pagalbos linija
veikia 8 valandas per parą

Pirm. - Penkt.: 9:00 - 17:00
Savaitgalis: Nedirbame

Pagalba gyvai

map
Vilnius: +370 5 2752600
Kaunas: +370 37 788503 
infodnr